Marketing zmysłów

Dotychczas w marketingu wykorzystywano głównie wzrok jako podstawowy zmysł percepcji człowieka. Oczywiście, bez widzenia danej rzeczy trudniej nam ją rozpoznać, określić, ale czy zapamiętać? Długo ignorowano nasze pozostałe zmysły, takie jak: węch, słuch czy dotyk. Ostatnio bardzo modny stał się marketing zmysłów, którego wykorzystanie widać szczególnie w branży spożywczej oraz modowej.

Marketing sensoryczny
Przekaz, który odbywa się za pomocą zapachy podobno wpływa na naszą podświadomość o wiele bardziej niż ten, który działa jedynie na naszą świadomość. Wraz z włączeniem w strategię marketingową innych zmysłów, uwikłano nową definicję – marketing sensoryczny. Co ma to dać? Musi przede wszystkim wywołać określoną reakcję u potencjalnych klientów, czyli klient zapamiętuje na zasadzie skojarzeń nasz produkt. Tutaj koncentrujemy się bardziej na emocjach, doświadczeniach czy pamięci. Projektujemy całą złożoną koncepcję, która angażuje naszego klienta i dostarcza mu wrażeń. Musimy wykreować odpowiednią atmosferę, która będzie osadzona w konkretnej przestrzeni – specjalnie zainscenizowanej przez sprzedawcę.
Gdzie jest wykorzystywany marketing sensoryczny?

Szeroko wykorzystywany jest w usługach hotelarskich oraz handlu. W tych dwóch branżach, po wykorzystaniu wszystkich innych sposobach, trzeba postawić na coś innego – doskonałą obsługę klienta albo zwabienie go innymi atrakcjami. Szczególnie dobrze sprawdza się tutaj marketing zapachowy – hol hotelowy o cytrusowym zapachu, czy delikatna wanilia w pokoju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.